Wsparcie – konsultacje psychologiczne, rodzinne

Zapraszam do kontaktu i współpracy rodziców i opiekunów, którzy:

·       mają trudność w wyznaczaniu granic swojemu dziecku

·       czują, że wyczerpali już pomysły, jak poradzić sobie z trudnościami wychowawczymi

·       chcieliby pogłębić relację ze swoim dzieckiem

·       chcą sprawdzić jak rozwija się ich dziecko (poznawczo, emocjonalnie, społecznie)

·       chcą wspomóc rozwój swoich dzieci, ich naturalny potencjał;

·       są zaniepokojeni zachowaniem dziecka lub chcą upewnić się, czy jest ono prawidłowe

·       szukają pomocy w rozwiązaniu konfliktów na linii: rodzic – dziecko, czy rodzic - rodzic (w aspekcie m. in. zróżnicowanych stylów wychowania);

·        potrzebują porady co do wychowawczego prowadzenia dziecka z różnymi zaburzeniami i dolegliwościami;

·       chcą pomóc swoim dzieciom w przezwyciężaniu trudności szkolnych, emocjonalnych, rówieśniczych itp.

 

Na wstępne konsultacje (zazwyczaj są to 1-3 spotkania) zapraszam rodziców lub opiekunów, by ustalić cel oraz najbardziej optymalną formę dalszej współpracy (np. czy będę pracować tylko z rodzicami – zazwyczaj w przypadku dzieci młodszych, czy głównie z dzieckiem/ nastolatkiem, czy może najlepsza w danym przypadku byłaby terapia rodzinna lub udział w warsztatach umiejętności rodzicielskich). Częstotliwość spotkań również ustalana jest indywidualnie, zazwyczaj raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

ROZWÓD

Zajmuję się udzielaniem pomocy psychologicznej rodzinom i dzieciom w sytuacji okołorozwodowej.

W życiu dziecka, nastolatka rozstanie rodziców jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń Nierzadko w sytuacjach okołorozwodowych dorośli nie potrafią dojść do porozumienia, czasami konflikty przeradzają się w otwartą walkę. Wtedy dzieci stają się świadkami kłócących, krzyczących, niestabilnych rodziców, czasami zdarza się, że są wręcz manipulowane przez jednego z rodziców. Okres okołorozwodowy jest dla dzieci czasem ciągłego napięcia, braku stabilności i bezpieczeństwa. Pomimo tego, co widzą dookoła chcą być lojalne wobec obojga rodziców. Często w sytuacji rozstania rodziców, czują się bardzo samotne, wrażliwsze, trudniej im radzić sobie z pojawiającymi się emocjami. Mogą pojawić się zachowania, które do tej pory nie miały miejsca, np. agresja, lęk, czy obniżony nastrój,
a także poczucie winy i wstydu.

Młodsze dzieci, nie do końca rozumieją, co znaczy że rodzice się rozstają, jak będą wyglądały ich kontakty z każdym z nich, mają wątpliwości, czy rodzice nadal je kochają.

Zapraszam do kontaktu, jeśli zastanawiają się Państwo jak pomóc dziecku, jak je wspierać czy jak je poinformować o decyzji rozstania. Czy, kiedy i jak dużo powiedzieć dzieciom?

Najlepiej aby w spotkaniu uczestniczyło oboje rodziców.

KONSULTACACJE PSYCHOLOGICZNE

Konsultacja psychologiczna jest zaproszeniem psychologa/psychoterapeuty przez rodzica/opiekuna do pomocy w rozwiązaniu problemu/konfliktu istniejącego w życiu dziecka.

Konsultacja psychologiczna jest skierowana do rodziców/opiekunów, którzy przeżywają trudności w wychowaniu swoich dzieci.

KONSULTACJE RODZINNE

Celem konsultacji jest wstępne rozeznanie sytuacji w rodzinie, w której pojawiły się symptomy kryzysu. Jest to poszukiwanie rozwiązań, które w dalszej perspektywie mają sprzyjać pozytywnym zmianom. Na konsultacje zaproszony jest każdy członek rodziny (rodzice, dzieci, inne osoby zamieszkujące wspólnie), aby w bezpiecznych warunkach mógł przedstawić problem z własnej perspektywy. Konsultacja rodzinna to porada, która pozwala spojrzeć na daną sytuację oczami np. męża, żony, dziecka i otwiera przestrzeń do dialogu
i wypracowania akceptowalnych dla wszystkich rozwiązań.


Konsultacje rodzinne skierowane są do tych, którzy przeżywają konflikty rodzicielskie
i międzypokoleniowe, mają trudności w określaniu granic w relacjach i w pełnieniu ról rodzinnych.